- Još najbolje da idem u neku grupu gdje svi slušaju moje probleme pa kasnije o tome razglabaju !
- Ja bih baš išla na grupu jer ću tamo sigurno nekoga upoznati. Dođem par puta, vidim malo kak je tamo, "uzmem" što mi se sviđa i odem. Savršeno !
- Ići ću iz zabave. Zanimaju me tuđe priče, a ja o sebi naravno neću ništa govoriti.
Kada je riječ o grupnoj psihoterapiji klijenti kojima se spomene ovaj termin, moji poznanici, a i prijatelji koji znaju da sam grupni terapeut najčešće na glas prokomentiraju :
"To je ono kao u američkim filmovima. Netko Vas nagovori da odete na tu grupu. Dođete malo prestrašeni ali ohrabre Vas, pa sjedate sa ostalim članovima u krug. Kad Vas prozovu predstavljate sebe i svoj problem, a sve završava aplauzom i/ili grljenjem, tapšanjem po ramenu... možda kapne i koja suza ali nakon toga sve je lakše"
Pa neki od njih nastavljaju (ili barem na to pomišljaju)... "Kasnije možda i odete na cugu s nekim tko Vam se iz grupe svidio. Možete čak naći dečka ili curu, zaljubiti se, a možda padne i brak ! Ako ništa drugo s nekim ćete se sigurno sprijateljiti..."
Ako ste i Vi pomislili na sličnu scenu, a govorimo o analitičkoj grupnoj psihoterapiji morat ću Vas razočarati. Na prvi pogled možda i ima sličnosti jer zaista, sjedimo u krugu. Ali grupna terapija analitičkog pristupa ima vrlo jasna, stroga pravila i nije za svakoga.
Za početak nitko Vas neće nagovarati da uđete u grupu, sami morate biti za to motivirani. Osim toga morate zadovoljiti "kriterije" kako bi pristupili grupi. To znači da prvo trebate obaviti indikacijski intervju sa voditeljem grupe/terapeutom koji procjenjuje imate li kapaciteta za grupnu terapiju i može li Vam ona ponuditi maksimum u usporedbi sa ostalim pristupima.
Ako ste zadovoljili ove kriterije (motivacijske i mentalne) provjeravamo koliko ste pouzdana osoba. Jedna od glavnih postavki grupne psihoterapije jest povjerljivost i povjerenje što znači da sve što se iznosi na grupi ostaje na grupi.
Kako bi se uvjerili da ste u ovom pogledu zaista ozbiljni potpisujete Sporazum povjerljivosti.
Jedno vrlo važno pravilo (koje nekima nije baš primamljivo) jest da unutar grupe nikoga ne smijete poznavati od ranije niti mimo grupe smijete s nekim uspostavljati odnose (prijateljske ili ljubavne).
Osim toga analitička grupna psihoterapija je nestrukturirana što znači da nema zadanih tema i nitko Vas neće siliti da pričate ako ne želite (iako bi neki članovi od Vas možda rado nešto čuli). Teme se pokreću po principu slobodnih asocijacija, a voditelj, koji je u ovakvim grupama vrlo malo aktivan usmjerava procese na grupni proces povremenim intervencijama.
Seanse traju sat i pol jednom tjedno, uvijek u istom terminu i na istom mjestu. Članovi zajedno sa voditeljem/voditeljicom sjede u krug, a za vrijeme seanse nema ustajanja, dodira ili izlazaka/ulazaka iz prostorije kao ni konzumacije pića, hrane i sl...
Sada se možete zapitati, pa šta oni tamo rade ? Nema tema, voditelj šuti, nikoga ne poznaješ, s nikim se kasnije ne možeš družiti, moraš sjediti sat i pol i još ne možeš ni podijeliti twix sa simpatijom !
Za početak, analitička grupna psihoterapija ili grupna analiza vrlo je ozbiljna metoda grupne psihoterapije koja dolazi iz skupine psihodinamskih psihoterapija putem koje možemo utjecati na promijenu ličnost.
Voditelj/voditeljica grupe pomno odabire članove svoje grupe pazeći pritom na sve karakteristike pojedinog člana, međusobnu kompatibilnost i način na koji će grupa funkcionirati kada su svi na okupu (nitko neće uspjeti ući u grupu samo da se malo zabavi, to je sigurno).
Radi svog sastava grupa je vrlo moćna i kroz ovakvu terapiju moguće su velike promjene koje nama idu u korist.
Naravno, kako bi to postigli moramo se pridržavati pravila koja imaju terapijsku vrijednost i dolaziti u kontinuitetu duži period.
Što se dakle u grupi dešava ?
Nikakva poznanstva, druženja, zabava ili doći malo pa vidjeti u ozbiljnoj grupnoj psihoterapiji poput ove ne dolaze u obzir.
Netko će Vam se vjerojato svidjeti kao i suprotno od toga ali to su sve "materijali" sa kojima "radite" na grupnoj terapiji kako bi se u stvarnosti bolje snalazili sa sličnim osjećajima.
U grubo rečeno u grupi se odvijaju grupni procesi koji uključuju naše nesvjesno u kontroliranim uvjetima.
Kako vrijeme odmiče izmjenjuju se faze grupe. Na samom početku vlada anksioznost (može i izostati) koja se prelijeva u iznenađenje i euforiju, a možda i strah što se neočekivano javljaju neki "čudni osjećaji" prema ljudima koje donedavno niste poznavali. Sve Vas to veseli, zbunjuje, a neke i ljuti. Na početku uglavnom o tome šutite i pokušavate shvatiti što se dešava. U jednom trenutku odlučujete progovoriti. Tu dolazi do povezivanja grupe i stvaranja povjerenja. Zašto me "Marko" ljuti i živcira ? Zašto mi se "Iva" sviđa ? Ili možda imam osjećaj da su ovdje svi bezveze, jedino ja vrijedim ? To su sve pitanja iza kojih se kriju odgovori koji će i Vas iznenaditi. Kako ih spoznajemo tako lakše kontroliramo i razumijemo slične "efekte" koji nam se dešavaju u drugim "grupama" (primjerice grupa kolega na poslu, obiteljska grupa, prijateljska grupa i sl...). Počinjemo shvaćati naše obrasce koje ponavljamo u životu, a o kojima ranije nismo razmišljali. Grupa se pretvara u sigurno mjesto sa onoliko "ogledala" koliko grupa ima članova. Odjednom se gledate iz više perspektiva i shvaćate zašto ste tako postupali u svom odnosu ili zašto nemate samopouzdanja. Kako vrijeme odmiče dešavaju se promjene u Vašem životu. Osjećate se bolje i sigurnije.
Naravno, kroz terapijski proces ulazite i u faze kada stagnirate ili podižete zidove, koristite razne obrane ali ako i tada budete ustrajni i ne odustanete upravo ste na pragu najvećih promjena.
Osobe koje imaju problema sa anksioznošću, depresijom, manjkom samopouzdanja i samopoštovanjem. Osobe koje ne mogu izaći iz toksičnih odnosa ili često "završavaju u njima". Takve osobe mogu imati velike koristi od grupe.
Ako mislite da možete bolje ali nemate hrabrosti za poduzimanje određenih koraka ili mislite kako radite sve ispravno ali rezultati nisu onakvi kakve želite ? To su samo neki od primjera/stanja u kojima grupna analiza kao tehnika uvelike (ili u potpunosti) pomaže od trenutka kada ste spremni za psihoterapiju.
U jednom od sljedećih nastavaka pročitajte mali odlomak (vinjetu) iz jedne grupe (identiteti su zaštićeni) kako bi lakše zamislili kako grupna analiza izgleda i možda uočili neki od "grupnih fenomena na djelu ".
autor teksta : Marijana Micheli
Add comment
Comments